Jdi na obsah Jdi na menu
 

Suzukiho strečink je super pro uvolnění šlach, kloubů a svalů To se myslím v nohejbalu hodí:-)

 

Obrazek

 

 

ObrazekNejen v posilovnách se často setkáte s lidmi, kteří mají "zkrácené" svaly. Bývá to způsobeno nesprávným způsobem cvičení, jednostranným posilováním či jednostranným zatěžováním svalů, stavy po různých zraněních (např. po zlomeninách) apod. Jako nejúčinnější řešení pro zkrácené svaly a šlachy se jeví právě strečink.

Termín strečink pochází z anglického slova stretch, což v překladu znamená natažení, protažení nebo roztažení. Jedná se o skutečně účinnou metodu, která je navíc šetrná k protahované tkáni. Strečink není určen pouze pro sportovce, ale pro každého, kdo si chce uchovat pohybový aparát co nejdéle v dobrém stavu. Teprve poměrně nedávno byly metody strečinku podloženy zjištěními z oblasti anatomie, fyziologie a neurofyziologie. Právě kvůli neznalosti fyziologie se často i dnes k protahování a rozcvičování používá švihových pohybů.

Pro protahování svalů existují jisté zákonitosti, o kterých bychom měli vědět:

Před protahováním musí být svaly dobře zahřáté a prokrvené.
K tomuto účelu postačí jednoduchá rozcvička. Aby mohl být strečink účinný, musí být protahované svaly dobře uvolněny. Ztuhlý sval se dá jen obtížně protáhnout a navíc je to nešetrné! Kromě chladu může tuto ztuhlost způsobovat např. i velké psychické napětí.

Protahovací polohu zaujímejte pomalu a uvolněně, a stejně tak ji i opouštějte.
V žádném případě nesmíte spěchat!

A jak na to?

Řekněme např., že chcete protahovat zadní stranu stehen. Sedněte si na podlahu, nohy natáhněte před sebe. Ruce položte podél těla, podlahy se dotýkejte celými dlaněmi, dívejte se přímo před sebe. Začněte se pomalu předklánět. Pohled mějte stále upřený přímo před sebe, ruce posouvejte podél nohou až do chvíle, dokud v zadní části stehen nepocítíte mírné napětí. Napětí by postupně mělo ubývat. Jakmile se pocit napětí ztratí, můžete pokročit kousek dále. Postupujte velice pomalu, doslova po milimetrech. Toto cvičení provádějte cca. 0,5-1 minutu a pak se na chvíli narovnejte. Celou proceduru několikrát (např. 3x) opakujte.